خدمات تخصصی مشاوره و آزمایشگاه ژنتیک

معرفی آزمایشگاه ژنتیک

 آزمایشگاه ژنتیک مرکز درمان ناباروری شیراز متشکل از برترین متخصصان ژنتیک کشور می باشد. روش های به کار گرفته شده در این بخش از به روزترین روش های حال حاضر در دنیا می باشد. آزمایشگاه ژنتیک ما با بهره‌مندی از بهترین متخصصان و مجهزترین امکانات و علم بروز دنیا توانسته است لبخند بر روی لبان بسیاری از خانواده‌ها بنشاند. آزمایشگاه ژنتیک مرکز درمان ناباروری شیراز تحت سرپرستی دکتر رضا پژومند، متخصص ژنتیک پژشکی می باشد.

آزمایش کاریوتایپ

آزمایش کاریوتایپ ( Karyotype ) چیست؟
هر آنچه باید در مورد آزمایش کاریوتایپ بدانید
ادامه مطالب

(PND) Diagnosis Genetic Prenatal

تشخیص های قبل از تولد (در دوران حاملگی)
هر آنچه باید در مورد تشخیص های قبل از تولد بدانید
ادامه مطالب

Preimplantation Genetic Diagnosis (PGD)

تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی جنین
هر آنچه باید در موردتشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی جنین بدانید
ادامه مطالب

چرا مشاوره ژنتیک اهمیت دارد؟

در مشاوره ژنتیک با کمک گرفتن از اطلاعاتی که از تاریخچه خانوادگی مراجعه کنندگان گرفته می شود، با تجویز و بررسی آزمایش های ژنتیک مناسب می توان به اطلاعات ارزشمندی رسید. پس از بررسی می توان از آن در شناسایی ریسک ابتلای نسل بعد به بیماری های ژنتیکی بهره برد.
بیماری های ژنتیکی به دو دسته ی ناهنجاری های کروموزومی و بیماری های ژنی تقسیم می شوند. از آنجایی که اکثر قریب به اتفاق بیماری های ژنتیکی درمان ندارند و می توانند شرایط بسیار سختی را به فرد بیمار و خانواده های وی تحمیل کنند، نقش مشاوره ژنتیک در پیشگیری از این بیماری ها بسیار کلیدی است.

انواع مشاوره های ژنتیک

مشاوره ژنتیک را می توان به چند دسته کلی تقسیم کرد:

بعد از انجام مشاوره های ژنتیک چه اقداماتی لازم است؟

در صورتی که پس از انجام مشاوره ژنتیک و انجام تست های لازم مشخص شود زوج مورد نظر ریسک داشتن فرزند با اختلالات ژنتیکی را دارند، راهکار های متفاوتی به آن ها توضیح داده می شود و راهنمایی داده خواهد شد تا در نهایت زوج تصمیم به انتخاب یکی از دو روش زیر نماید:

اقدامات آزمایشگاه ژنتیک

1نکات مهم در نمونه برداری از ژنتیک برای تعیین جنسیت و بررسی سلامت کروموزوم های ۱۳ ، ۱۸ ، ۲۱

١- لازم به ذکر است در صورتیکه جنین کیفیت مناسب داشته باشد، چون جنین به صورت ۸ سلولی است روند نمونه برداری سلول از جنین به هیچ عنوان باعث صدمه به ارگان های جنین نمی شود و در بدترین حالت باعث عدم رشد جنین ۳ روزه می شود.

۲- جنسیت و وضعیت کروموزوم های ۱۳, ۱۸, ۲۱ هر جنین در صبح روز انتقال توسط آزمایشگاه ژنتیک به بیمار و بخش جنین شناسی اعلام می گردد.

٣- ممکن است تعداد نهایی جنین هایی که قابل نمونه برداری است به دلیل کیفیت پایین جنین و عدم رشد جنین و یا عدم بازگشت از فریز از تعداد اولیه جنین ها کمتر باشد.

۴- در مواردی بدلایلی که ذکر می شود ممکن است بعد از بررسی ژنتیکی هیچ جنینی برای انتقال وجود نداشته باشد:

- جنین از لحاظ کروموزوم های مورد بررسی سالم باشد ولی جنسیت مورد نظر را نداشته باشد.

- جنین با جنسیت دلخواه مطابقت داشته باشد ولی از نظر سایر کروموزم های ۱۳٫۱۸٫۲۱ اختلال ژنتیکی داشته باشد که قابل انتقال نیست.

- جنین با جنسیت دلخواه وجود داشته باشد ولی رشد آن جنین در محیط کشت متوقف شده باشد و قابل انتقال نباشد.

۵- به دلیل اینکه در پروسه تعیین جنسیت و بررسی های کروموزومی، کیت های ژنتیکی و بسیاری اقلام مصرفی دیگر استفاده می شود، در صورت نداشتن جنین سالم قابل انتقال، هیچ هزینه ای قابل بازگشت نیست.

2فرایند نمونه برداری از ژنتیک برای انجام تست های تشخیص ژنتیکی قبل از کاشت در رحم که به دو دسته تقسیم می شوند:

1- تست Array CGH : جهت بررسی تعدادی تمامی کروموزوم ها

۲- تست تشخیص تک ژنی: جهت بررسی جهش در یک ژن مشخص در این روش تمام جنین ها را در محیط کشت تا روز ۵ جنینی کشت می دهیم و بعد از آنکه به مرحله نمونه گیری رسیدند مشابه تصویر از هر جنین به صورت جداگانه ۴-۸ سلول جدا کرده و برای بررسی تحویل آزمایشگاه ژنتیک داده می شود و جنین مربوطه فریز شده تا نتایج آزمایشگاه ژنتیک آماده شود.

بعد از انجام آزمایش ژنتیکی و آماده شدن جواب، جهت هماهنگی های لازم برای انتقال جنین با بیمار تماس گرفته می شود.

3نکات مهم در نمونه برداری از ژنتیک برای انجام تست های تشخیص ژنتیکی قبل از کاشت در رحم

١- حدود ۴۰ درصد از جنین های کشت داده شده به مرحله ای می رسند که قابل نمونه گیری باشند. (لازم به ذکر است که جنین هایی که به روز ۵ نمی رسند جنین هایی هستند که کیفیت لازم برای ادامه رشد را ندارند).

۲- جنین ها بعد از نمونه گیری فریز می شوند و نمونه ها برای بررسی به آزمایشگاه ژنتیک داده می شود.

٣- امکان دارد پس از بررسی با روش array CGH هیچ کدام از جنین ها از لحاظ تعداد کروموزومی بالانس نباشند و یا در بررسی جنین ها از لحاظ بیماری مورد بررسی ( PGD مولکولی ) هیچ جنین نرمالی وجود نداشته باشد و انتقال کنسل شود.

۴- ممکن است طبق گزارش آزمایشگاه ژنتیک جنینی از لحاظ ژنتیکی و کروموزومی سالم باشد ولی بعد از ذوب به دلیل کیفیت پایین قابل انتقال نباشد.

۵- به دلیل اینکه در پروسه آزمایش Array CGH و بررسی های مولکولی، کیت های ژنتیکی و بسیاری اقلام مصرفی استفاده می شود، در صورت نداشتن جنین سالم قابل انتقال، هیچ هزینه ای قابل بازگشت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.