دکتر رضا پژومند

درباره پزشک

- در سال 94 برای اولین بار در جنوب كشور در آزمایشگاه ژنتیك پزشكی مركز درمان ناباروری شیراز با بهره گیری از تكنیك PGD (تشخیص بیماری ژنتیكی جنین قبل از كاشت در رحم مادر) اولین نوزاد سالم از یك زوج حامل بیماری تالاسمی یا كم خونی به دنیا آمد.
– در سال 97 برای اولین بار در ایران در مرکز درمان ناباروری شیراز برای یک زوج که دارای یک فرزند دختر مبتلا به بتا تالاسمی ماژور وابسته به دریافت خون بودند، آزمایش PGD برای HLA typing انجام پذیرفت. هدف از این PGD، ایجاد یک جنین سالم از نظر تالاسمی و دارای مطابقت HLA با فرزند بیمار و همچنین با جنسیت پسر (به درخواست زوج) بود. این در حالیست که در روش PGD هر چقدر تعدا اهداف مورد بررسی بیشتر باشد حساسیت کار بالاتر و شانس داشتن یک جنین دارای ویژگی های مورد نظر، پایین می آید. به طور کلی در دنیا از روش PGD برای بررسی یک هدف (بیماری تک ژنی) استفاده می شود. نتایج این PGD در بیستمین کنگره بین المللی رویان به صورت سخنرانی ارائه شد.
– تولد بیش از2000 فرزند با جنسیت مورد نظر والدین با استفاده از روش PGD در آزمایشگاه ژنتیك پزشكی مركز درمان ناباروری شیراز در طی 5 سال -– بالاترین درصد موفقیت از نظر موفقیت در انجام روش PGD در کشور (حدود 15 درصد بالاتر از میانگین جهانی)
– تولد بیش از 150 فرزند سالم در والدین ناقل بیماری های تک ژنی همچون تالاسمی، SMA، آلبینیسم، بیماری های عضلانی، ناشنوایی، نابینایی و …
– تولد بیش از 170 فرزند سالم در والدین ناقل جابه جایی های کروموزومی و ناباروری

تحصیلات:

سال درجه دانشگاه
1380 پزشکی عمومی علوم پزشکی شیراز
1385 تخصص ژنتیک علوم پزشکی شیراز

افتخارات و تجربیات :

سال دپارتمان جایگاه بیمارستان
1397 آزمایشگاه جنین شناسی مدیر آزمایشگاه کلینیک درمان ناباروری شیراز
1394 آزمایشگاه ژنتیک پزشکی قانونی استان فارس مسئول آزمایشگاه سازمان پزشکی قانونی فارس

برنامه وقت ملاقات:

روز ساعت آدرس
شنبه 10:00 - 11:30 آزمایشگاه ژنتیک پزشکی مرکز درمان ناباروری شیراز

دکتر رضا پژومند متخصص ژنتیک

به مشاوره نیاز دارید؟ با من صحبت کنید