تولد نوزاد سالم از یک زوج مبتلا به تالاسمی

برای نخستین بار در جنوب کشور و با استفاده از فناوری‌های پیشرفته آزمایشگاهی، یک زوح مبتلا به تالاسمی صاحب نوزادی سالم شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)‌ منطقه فارس، یک متخصص ژنتیک در این خصوص گفت: برای اولین بار در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی مرکز درمان ناباروری شیراز و با استفاده از تکنیک پیشرفته ژنتیکی به نام PGD (تشخیص بیماری ژنتیکی جنین قبل از کاشت در رحم مادر) یک نوزاد سالم از یک زوج حامل بیماری تالاسمی بتا متولد شد.

دکتر رضا پژومند اضافه کرد: ٦ جنیني که توسط بخش جنين شناسي این مرکز به صورت لقاح خارج رحمی (IVF) تشکیل شده بودند، در آزمايشگاه ژنتيك  مورد آزمايش قرار گرفتند و پس از انجام PGD مشخص شد كه تعداد 2 جنین اين زوج سالم، 2 جنین حامل (مانند پدر و مادر) و 2 جنين ديگر بیمار هستند.

این متخصص ژنتیک پزشکی، افزود: در ادامه یکی از جنین‌های سالم به رحم مادر حامل بیماری تالاسمی انتقال داده شد و اولین نوزاد سالم در جنوب کشور توسط روش تشخیص ژنتیکی جنین قبل از انتقال به رحم مادر به دنیا آمد.

مسئول فنی آزمایشگاه ژنتیک پزشکی مرکز ناباروری شیراز اضافه کرد: با این تکنیک (PGD) می‌توان کلیه بیماری‌های تک ژنی در جنین 5 روزه را تشخیص و در صورت سالم بودن جنین آن را به رحم مادر انتقال داد.

اين متخصص با اشاره به اینکه برای انجام تکنیک PGD ابتدا باید برای زوجین عمل IVF (لقاح خارج رحمی) را انجام داد، گفت: در روش IVF اسپرم مرد و تخمک زن گرفته می‌شود و پس از انجام لقاح، جنین حاصله تا 5 روز در محیط آزمایشگاهی رشد داده می‌شود، سپس این جنین‌ با متد PGD مورد بررسی ژنتیکی قرار گرفته و تنها جنین‌های سالم به رحم مادر منتقل می‌شوند.

وی ادامه داد: در این تکنیک می‌توان جنسیت جنین را نیز قبل از انتقال مشخص و در صورت وجود جنین‌های سالم جنسیت جنین را نیز انتخاب کرد.

پژومند با تاکید بر اینکه برای انجام تکنیک PGD علاوه بر نیاز به تجهیزات و ژنتیکی پیشرفته به افراد بسیار مجرب جنین شناس نیز احتیاج است افزود: مرکز درمان ناباروری شیراز با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته روز جزو معدود کلینیک‌های کشور است که می‌تواند تمامی مراحل پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها را در این زمینه از ابتدا تا انتها به صورت متمرکز در یک مرکز انجام دهد.

وی اضافه کرد: در آزمایشگاه ژنتیک پزشکی مرکز درمان ناباروری شیراز تاکنون 250 مورد تعیین جنسیت انجام گرفته و سلامت اين جنین ها برای شايع ترين بيماري هاي ژنتيكي مانند سندرم مونگولیسم (داون)، پاتو، ادوارد، ترنر و كلاين فلتر مورد بررسي قرار گرفته است، که در تمامی موارد نوزاد سالم و با جنسیت مورد نظر به رحم مادر انتقال داده شده است.

مسئول فنی آزمایشگاه ژنتیک پزشکی مرکز ناباروری شیراز به اهمیت روش PGD در علم ژنتیک اشاره کرد و گفت: این روش در مواردی که پدر و مادر حامل یک بیماری تک ژنی مانند هموفیلی، تالاسمی، آترونی عضلانی نخاعی، بعضی از بیماری‌هایی که منجر به عقب افتادگی ذهنی می‌شود بسیار کارآمد است.

وی ادامه داد: پدر و مادری که به بیماری‌های تک ژنی مبتلا هستند و می‌خواهند از سالم بودن جنین خود مطمئن شوند نيز می توانند از این روش استفاده کنند.

پژومند اضافه کرد: همچنین مادر و پدری که حامل جهش‌های ژنتیکی هستند، كه حتي در صورت ابتلاي جنين اجازه سقط توسط پزشكي قانوني براي اين جنين ها صادر نمي گردد ( مانند ناشنوايي ها) مي توانند از اين روش مطمئن بهره بگيرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به مشاوره نیاز دارید؟ با من صحبت کنید