بیماری های زنان

دستگاه تناسلی زنان در ناحیه لگن قرار گرفته و شامل رحم، تخمدان ها ، لوله های رحمی ، واژن و دهانه رحم است. ایجاد هر مشکلی در هر یک از این مناطق می تواند باعث ایجاد بیماری های زنان شود که بیشتر این بیماری ها در صورت مراجعه سریع به پزشک و درمان به موقع قابل کنترل هستند. همچنین بانوان باید به معاینات دوره ای خود اهمیت دهند و از آن غافل نشوند.

شایعترین بیماری های زنان

عفونت دستگاه تناسلی زنان

عفونت واژن یکی از شایعترین بیماری های ناحیه تناسلی زنان است، عفونت ها معمولا با علایمی مثل:

  • قرمزی 
  • خارش 
  • سوزش و درد
  • ترشحات بد بو

خود را نشان می دهند. درمان عفونت واژن بسته به علت آن متفاوت است. درمان این عفونت های باید زیر نظر پزشک باشد، خانم ها باید در این موارد از مصرف خودسرانه دارو خود داری کنند.

 

خونریزی های غیر طبیعی رحم

تغییرات در میزان خونریزی و طول مدت سیکل قائدگی یکی دیگر از شایعترین بیماری های زنان می باشد. اغلب زنان دارای سیکل های ۲۴-۳۵ روزه می باشند ولی حداقل ۲۰٪ زنان سیکل های نامنظمی را تجربه خواهند کرد. 

مدت زمان خونریزی قاعدگی ۴-۶ روز است و حجم متوسط از دست دادن خون در هر قاعدگی ۳۰ میلی لیتر است و اگر بیش از ۸۰ میلی لیتر باشد غیر طبیعی تلقی خواهد شد، زنانی که دارای دفعات خونریزی کمتر از هر ۲۱ روز یکبار یا بیشتر از هر ۳۵ روز یکبار باشند و یا مقدار خونریزی آن ها هر بار بیشتر از ۸۰ سی سی باشد نیازمند بررسی می باشند.

شایعترین علل ایجاد کننده خونریزی های غیر نرمال رحمی می توان به اختلالات هورمونی و یا وجود پولیت ها فیبروم و در موارد نادر سرطان های دستگاه تناسلی زن اشاره کرد.

سندروم تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان)

نوعی اختلال هورمونی شایع در زنان سنین باروری محسوب می شود. خانم های مبتلا ممکن است اختلالات قاعدگی را تجربه کنند، از دیگر علایم تخمدان پلی کیستیک می توان به ساخت آندروژن اضافی و موهای زاید صورت و بدن اشاره کرد.

تشخیص زودهنگام همراه با درمان و کاهش وزن قادر است تا خطر عوارض طولانی مدت مثل بیماریهای قلبی و دیابت نوع ۲ را کاهش دهد.

بیماری آندومتریوز زنان