بررسی سقط مکرر

سقط خود به خودی یا سقط مکرر جنین به معنای خاتمه غیر ارادی بارداری قبل از هفته ۲۰ حاملگی (از آخرین دوره قائدگی) یا با وزن جنین زیر ۵۰۰ گرم است. از دست دادن حاملگی پس از ۲۰ هفته مرده زایی یا زایمان زودرس محسوب می شود و به طور کلی علل آن با سقط اوایل بارداری متفاوت است.

از نظر تاریخی، سقط مکرر حاملگی (RPL) یا سقط عادی به صورت سه یا بیش از ۳ سقط جنین متوالی تعریف شده است.

هیچ تعداد مشخص از سقط جنین یا معیار کاملا مشخص تشخیصی وجود ندارد که لزوما ارزیابی سقط مکرر را توجیه کند یا گستردگی دامنه بررسی را مشخص کند.

تصمیم گیری باید برای هر فرد اختصاصی باشد و باید سن زن، زمان و شرایط سقط های قبلی، شرح حال پزشکی و خانوادگی هر بیمار و میزان اضطراب زوج ها را در نظر گرفت.

تخمین زده می شود که کمتر از ۵٪ از خانم ها دو سقط متوالی و تنها ۱٪ سه سقط یا بیشتر را تجربه می کنند.

امروزه سقط مکرر معمولا به صورت سه سقط یا بیشتر ( نه لزوما متوالی ) تعریف می شود. همچنین در زوج هایی که دو سقط جنین متوالی دارند بررسی های بالینی و درمان مناسب را در نظر بگیرید.

 

اپیدمیولوژی سقط

بر خلاف باور بیشتر زوج ها سقط زودرس یک اتفاق بسیار شایع است. تقریبه همه حاملگی هایی که از نظر گروموزومی غیر طبیعی هستند قبل از هفته ۱۰ حاملگی به طور خود به خود سقط می شوند، و بیش از ۹۰٪ از حاملگی های دارای کاریوتایپ طبیعی ادامه پیدا می کنند. ممکن است سقط به عنوان یک فرایند انتخاب طبیعی برای کنترل کیفیت تلقی شود.

به طور کلی، تقریبا ۱۲-۱۵٪ از حاملگی های بالینی شناخته شده بین ۲۰ – ۴ هفته حاملگی پایان می یابد. با این حال، میزان واقعی سقط زودرس، شامل سقط های بالینی شناخته شده و ناشناخته، بسته به سن، ۴ – ۲ برابر بیشتر است.

بیشترین میزان سقط قابل شناسایی در دوران بارداری قبل از هفته ۸ حاملگی رخ می دهد، و بعد از ۱۲ هفته موارد نسبتا کمی از سقط رخ می دهد.

صرف نظر از سابقه مامایی قبلی، خطر سقط بالینی شناخته شده خود به خود با افزایش سن افزایش می یابد.

  • خطر سقط قبل از ۳۰ سالگی ۱۵ – ۷٪ 
  • برای خانم های بین ۳۴ – ۳۰ ساله ۲۱ – ۸٪ نسبتا کم
  • برای سنین ۳۹ – ۳۵ سال ۲۸ – ۱۷٪
  • ۴۰ ساله و بالاتر ۵۲ – ۳۴٪ به شدت افزایش می یابد

در زنانی که سابقه سقط قبلی داشته اند، افزایش سن به خطر مربوط به سقط های قبلی می افزاید. خطر سقط در زنان بالای ۴۰ سال (۵۲٪) بیش از دو برابر زنان زیر ۳۰ سال (۲۵٪) است. اگر همه موارد سقط شناخته شده و پنهان با هم در نظر گرفته شوند، ممکن است میزان سقط در زنان بالای ۴۰ سال به ۷۵٪ یا بیشتر برسد.

 

بررسی سقط مکرر برای چه کسانی لازم است

هنگامی که هر یک از موارد زیر وجود داشته باشد باید بیمار را از نظر سقط مکرر بررسی کنیم:

اکثریت قریب به اتفاق سقط های زودرس از ناهنجاری های کروموزومی تخمک، اسپرم، یا در مراحل اولیه رشد جنینی ناشی می شود و حوادث اتفاقی هستند.

حتی سقط های مکرر نیز ممکن است کاملا اتفاقی رخ دهند، اما حداقل در برخی زوج های مبتلا یک عامل مستعد کننده وجود دارد. از بین کلیه عواملی که ذکر شده است،

دلایل غیر قابل انکار سقط مکرر

از جمله موارد زیر :

دخالت آلوایمونوپاتولوژی، ترومبوفیلی ارثی (فاکتور v لیدن و غیره)، اختلالات عملکرد غدد درون ریزی (اختلالات تیروئید، دیابت، نارسائی فاز لوتئال)، عفونت ها (مایکو پلاسمای تناسلی) و قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی (سیگار کشیدن، مصرف بی رویه الکل ، یا کافئین) در سقط مکرر مطرح شده است ولی به اثبات نرسیده است. حتی پس از یک بررسی جامع علت سقط مکرر، در بیش از نیمی از زوج های مبتلا به سقط غیر قابل توضیح باقی می ماند.